Nasze apteki wykonują wysokiej jakości leki recepturowe. Należy jednak zacząć od wyjaśnienia pojęcia, czym ten lek recepturowy jest. To produkt leczniczy sporządzony w aptece według recepty lekarskiej lub jej odpisu, zgodnie z posiadaną przez farmaceutę wiedzą fachową i zasadami dobrej praktyki aptekarskiej.

Przepisanie leku recepturowego umożliwia lekarzowi dobranie składu jakościowego i ilościowego preparatu do stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych cech chorego. Receptura apteczna pozwala również na wytwarzanie leków pozbawionych jakichkolwiek konserwantów, co ma istotne znaczenie w kontekście mnożących się w ostatnich latach przypadków alergii. Począwszy od kropli ocznych, przez maści i kremy, a skończywszy na syropach – ilość substancji pomocniczych w lekach wykonywanych w aptekach jest ograniczona do minimum. Z punktu widzenia pacjentów istotny jest również aspekt ekonomiczny. Lek recepturowy kosztuje 10,50 złotych, co odpowiada 0,5 proc. wysokości płacy minimalnej. To niewielki koszt w porównaniu z ceną wielu gotowych preparatów – szczególnie stosowanych w schorzeniach dermatologicznych. Włączenie do leczenia leku recepturowego gwarantuje więc nie tylko bezpieczeństwo, ale pozwala na spore ograniczenie kosztów terapii. Z tych powodów pacjenci bardzo sobie cenią preparaty wykonywane w aptekach.

Lek recepturowy sporządza się na podstawie recepty, na której lekarz określa skład leku oraz jego formę końcową. Postaciami w których wykonywane są leki recepturowe to:

  • roztwory
  • krople
  • zawiesiny
  • emulsje
  • maści
  • proszki
  • czopki

Leki te sporządzane są z chemicznych lub roślinnych surowców farmaceutycznych, na przykład ziół, a także z niektórych leków gotowych.

Leki recepturowe w Polsce mogą być sporządzane wyłącznie w aptekach dysponujących odpowiednim zapleczem lokalowym wraz z wyposażeniem, jak również uprawnionym do tego personelem. Nasze apteki są wyposażone w wyspecjalizowany sprzęt jak mikser recepturowy, wagi laboratoryjne, oraz lożę laminarną, a nasz personel posiada wszelkie uprawnienia do wykonywania leków recepturowych.